Co je to doména?

Doména je webová adresa přiřazená ke každé webové stránce. Skládá se z názvu a přípony. Název je unikátní, díky čemuž ji můžete najít na internetu.

Jaké jsou typy domén?

Čím se řídit při výběru domény, co zvážit? Vybírajíc název, můžete si zvolit jedno z mnoha rozšíření, např. .pl, .org, .com. Závisí to na oblasti působení. Pokud chce být osoba nebo firma snadno nalezena v globálních internetových zdrojích, měla by si zvolit globální doménu.

Tato kategorie zahrnuje mj. rozšíření: .com (firmy), .info (informace), .edu (vzdělávání), .gov (vláda). Dnes je rozdělení domén smluvní. To je zvláště patrné na příkladu stránek .com. V současné době jsou weby s tímto rozšířením univerzální a mnohem běžnější než národní domény. Stále více populární jsou rovněž  NTLD domény.

Co jsou to národní domény? Každá země má přiřazenou zkratku skládající se ze dvou písmen, např. .pl je Polsko, .be Belgie a .pe Peru. Podle statistik výzkumného ústavu NASK, který se zabývá doménovými registry, 67% všech polských adres jsou názvy s příponou .pl. Pouhých 16% představují funkční domény s příponou .com.pl

Pokud chcete svůj web rozšířit o obchod, blog nebo jiné další funkce, použijte možnost vytvoření subdomény. Je to internetová adresa, která je vytvořena v hlavní doméně. Díky tomu můžete oddělit několik oddělení. Např. subdoménou IONOS je blog.ionos.cz a support.ionos.cz. Doménu můžete zaregistrovat prostřednictvím našeho rychlého vyhledávače na adrese https://ionos.cz/domains.

Vyplatí se vybrat regionální adresu?

Stojí za to, vzhledem k rostoucímu počtu stránek v globální síti, snížit dosah své webové stránky a zvolit rozšíření pro bezprostřední okolí? To je dobré řešení pro podnikatele působící na místní úrovni.

Zákazník, který do vyhledávače zadá „fyzioterapie Olštýn“, snadno najde ve výsledcích vyhledávání podnik, který používá regionální doménu .olsztyn.pl. Na těchto adresách najdete také webové stránky místních organizací a institucí, např. pck.lodz.pl, muzeum.wloclawek.pl.

Nákup domén s regionálním koncem je také dobrý nápad pro firmy, které působí po celé zemi, ale mají pobočky v krajských městech. Zakoupením adresy firma.miasto.cz pro všechny pobočky usnadníte zákazníkům ze všech regionů, nalezení stránky. Rezervace všech možných adres bude chránit před cybersquattingem, tj. registrací internetových adres známých osob nebo firem identických s názvem vybrané firmy a jejich opětovným prodejem za zvýšenou cenu. Prevence tohoto jevu je ochranou proti nezákonnému používání ochranné známky v názvu webové stránky.

Kdy vyprší platnost domény?

Každá adresa má svůj vlastní životní cyklus, počítaný od okamžiku registrace domény. Tento cyklus závisí na předpisech registru toho, kdo spravuje danou adresu (pro domény .pl, se tímto zabývá NASK jedná) a jaký je typ rozšíření. Při prodloužení platnosti domény je vyžadován další poplatek, který si účtuje registr, např. NASK. Pokud platnost domény neprodloužíte, vrátí se po uplynutí doby uvedené v předpisech do fondu volných jmen. Tehdy bude někdo jiný schopen odkoupit Vaši adresu.

Životní cyklus domény .pl

Obsazená doména, jak ji odkoupit?

Pokud je vybraný název obsazen, zkontrolujte jeho dostupnost na burze domén. V IONOS si můžete koupit doménu, která pochází z takové burzy. Nemusíte se takového řešení obávat, jelikož je to pohodlný a osvědčený obrat adres z druhé ruky. Adresy, které lze zakoupit, jsou zaregistrovány, proto burza zaručuje oběma stranám bezpečnost takové transakce. Prostředky jsou obvykle zasílány prostřednictvím důvěryhodného účtu Escrow. V IONOS je proces přenosu domény průběžně sledován a koupě adresy probíhá přímo od současného vlastníka strany prostřednictvím IONOS.

  • Byl tento článek užitečný?
  • TAK   Ne
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrace služby
Zákaznický panel
Domény
Hosting
Automatický instalátor CMS
Databáze
FTP
E-mail
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnost
Znalostní báze
WordPress
nebo