Životní cyklus domény – Kdy bude doména volná?


Každá doména má specifický životní cyklus, který určuje okamžik registrace domény a konec období předplatného. Kromě toho existují další období v životnosti domény, jako jsou období rezervace a vypršení platnosti. I když se tyto mechanismy v posledních letech změnily, mohou být důležitými informacemi, pokud se rozhodneme doménu zaregistrovat nebo ji získat zpět.

Následující článek vysvětluje, jaký je životní cyklus domény a kdy bude možné doménu znovu zaregistrovat. Další nástroje, například databáze WHOIS, vám mohou pomoci analyzovat životní cyklus domény. To označuje datum registrace a konec období předplatného. Přečtěte si více o whois v článku:

Úvod

Internetové domény mají svůj životní cyklus, tj. čas od okamžiku registrace domény pro návrat do volné měnové skupiny. Životní cyklus domény závisí na politice registru, který doménu spravuje (např. eurid pro doménu .eu). Životní cyklus domény závisí na typu domény – například životní cyklus .com domén se liší od životního cyklu globálních domén, jako je například com.

Příkladem jiné životnosti domény může být doména .to, kterou lze zaregistrovat pouze po dobu 2, 3, 5 nebo 10 let. V případě domény .eu je doba karantény odlišná (tj. doba, kdy doména nefunguje, ale účastník za ni může stále platit) a je 40 dní.

Národní doména .cz

Každá doména, která končí na *.cz, má stejnou specifikaci životního cyklu domény popsanou níže (např. „vasedomena.online.cz“ a „vasedomena.cz“ mají stejný životní cyklus).

  • Registrace domény – probíhá v okamžiku platby, trvá 1 rok
  • Žádné obnovení – Doména bude po roce deaktivována a po zaplacení domény bude znovu aktivována.
  • Ochranná doba – má po expiraci celkem 60 dní ochranné lhůty, než je uvolněna pro další registraci. Prvních 30 dní je doména stále funkční, ale 31. den je vyřazena ze zóny DNS a přestává fungovat. Během celých 60 dnů je možné doménu obnovit uhrazením původní výzvy k platbě.

Globální doména (.com, .net, .org, .biz, .info)

DŮLEŽITÝ! Nezapomeňte, že u globálních domén je můžete prodloužit za standardní cenu až do 34. dne po vypršení platnosti domény. Po 35 dnech od data vypršení platnosti domény je účtován dodatečný poplatek za opětovnou aktivaci/obnovení domény.

Evropská doména .eu

Pro evropské domény byla 15.09.2014 zavedena aktualizace jejich životního cyklu. Podle nových pravidel vyprší platnost evropských domén registrovaných po 15.9.2014 ve stejném roce ode dne registrace a nikoli na konci kalendářního měsíce jako dříve. Jakmile vaše doména vyprší, přejde do tzv. karantény (40 dní), během které budete muset zaplatit dodatečný poplatek za její obnovení (proto doporučujeme platit evropské domény včas).

Příklad: doména registrovaná .eu 20.10.2014 na dobu 1 roku, vyprší 20.10.2015 (pokud není prodloužena Po vypršení platnosti domény bude doména umístěna do karantény po dobu 40 dnů. Teprve po těchto 40 dnech se doména vrátí do skupiny měn volná.

DŮLEŽITÝ! Po vypršení platnosti domény se za opětovnou aktivaci/obnovení domény účtuje dodatečný poplatek.

Pro domény .eu registrované před 15.09.2014 platí předchozí zásady životního cyklu.

Levné internetové domény

Zaregistrujte si svou vlastní adresu na internetu ještě dnes. I když je Vaše vysněná doména obsazená, náš inteligentní vyhledávač Vám napoví další možnosti.


  • Byl tento článek užitečný?
  • TAK   Ne
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrace služby
Zákaznický panel
Domény
Hosting
Automatický instalátor CMS
Databáze
FTP
E-mail
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnost
Znalostní báze
WordPress
nebo