Co je to DNS?


DNS – co to je a jak to funguje?

DNS neboli Domain Name System je v podstatě systém, který prohlížečům překládá adresy domén (např. twojadomena.pl) na IP adresy cílových serverů (např. 212.85.96.183). Když prohlížeč obdrží překlad názvu domény, následuje připojení a otevření uvedeného webu.

Příklad: telefonní seznam nebo seznam kontaktů v našem telefonu je skvělým příkladem analogie, která odpovídá systému DNS. Fungování tohoto systému můžeme porovnat s adresářem, ve kterém jsou specifická jména (např. domény) spojena s konkrétními čísly (např. IP adresy).

Doména spojena s IP adresami

Měli byste vědět, že internetová síť je založena především na IP adresách (např. 212.85.96.183), takže na adresách složených z číslic, nikoli na adresách domén (např. twojadomena.pl).

IP adresy jsou přiřazeny ke konkrétním serverům a jejich zdrojům. Pokud by nefungovaly DNS servery, museli byste namísto zadávání adresy webu použít adresu např.: 212.85.96.183, u které asi připouštíte, že si ji není snadné zapamatovat.

Systém DNS umožňuje zjednodušit celý mechanismus internetu, a to zapamatováním a přenosem lokalizace zdrojů do prohlížečů pomocí uživatelsky přívětivých doménových adres.
DNS servery překládají webovým prohlížečům názvy domén na IP adresy, takže si nemusíme zapamatovat číselné adresy

IP adresa, takže numerická adresa, je hlavní adresa, která určuje zdroje na internetové síti. Je to systém DNS, který nám všem usnadňuje procházení internetu tím, že umožňuje použití snadněji zapamatovatelných doménových adres (např. twojadomena.pl).

DNS je základem pro fungování internetu

Základem pro fungování internetu je systém názvů domén neboli systém DNS. Většina uživatelů si neuvědomuje důležitost tohoto systému a jak by vypadalo používání internetu bez něj. Stojí za zmínku, že tento systém není zodpovědný pouze za přístup na webové stránky, ale ovlivňuje také e-mail a další služby, které používají doménové názvy.

Na začátku internetu byly nově vzniklé webové stránky a veškerá komunikace založena na IP adresách. Jak se internet vyvíjel a přidávaly se nové lokalizace, bylo nutné tuto komunikaci zjednodušit, a tím i vznikly doménové adresy, které dnes používáme.

Pro shrnutí, DNS servery převádějí názvy domén na IP adresy, díky čemuž prohlížeče vědí, na které zdroje se mají odkazovat po zadání konkrétního názvu domény. Je třeba si uvědomit, že každé zařízení připojené k internetu má svou vlastní jedinečnou IP adresu. Představte si nekonečný počet numerických adres, které bychom dnes museli znát, abychom mohli volně nakupovat, prodávat auto nebo objednávat vstupenky do kina. Každou z těchto adres bychom si museli někde zapsat – tento úkol za nás všechny provádí systém DNS.

DNS servery jsou na celém světě

Jak je popsáno výše, za celým fungováním internetové sítě stojí DNS servery. Jedná se o rozsáhlou síť počítačů po celém světě, které si neustále poskytují informace o aktuální konfiguraci internetu (která doména vede na kterou IP adresu).

Základní schéma DNS – jak fungují DNS servery?

Složitost sítě způsobuje, že mnoho změn zavedených v konfiguraci domény, například změna DNS adres, se může internetovou síti šířit až 30 hodin. To znamená, že změna lokalizace, na kterou má internetová doména směrovat, může být na internetu viditelná i po 30 hodinách od okamžiku jejího zavedení.

DNS servery IONOS usnadňují používání sítě klientům IONOS již více než 20 let

V IONOS máme vlastní DNS servery, které tvoří rozsáhlý mechanismus navržený tak, aby udržoval celou síť překladů pro domény našich klientů. Právě zde se naše zkušenosti kombinují se spolehlivostí mechanismu, který světu poskytuje informace o konfiguraci domén a serverů našich klientů již více než 20 let, přičemž také poskytuje nepřetržitý přístup ke zdrojům, které jsou na internetu dostupné.

Co může znamenat způsobena chyba 500 po změně konfigurace domény?

Pokud Vaše doména směruje na konkrétní DNS servery, ale doménu delegujete na jiné DNS servery (např. na jiného poskytovatele služeb), musí být informace o těchto změnách zpracována v celé internetové síti. Taková změna není tedy malá, protože ovlivňuje celý systém serverů názvů, který od uložení změn může potřebovat až 30 hodin, než obnoví informace o konfiguraci Vaší domény na všech DNS serverech po celém světě.

Kdo spravuje DNS servery?

Za řádný provoz a dohled nad celým systémem DNS a také za aktivní internetové domény v síti (včetně zavedení nových názvů) jsou odpovědné dvě organizace:

  • IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority),
  • ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Výše uvedené organizace neregistrují samostatné domény a také je neprodávají – jsou odpovědné za řád v internetové síti a registrace převádějí na operátory jednotlivých poboček, kteří využívají pomoci akreditovaných registrátorů.

Každá doména registrovaná v IONOS je zabezpečena technologií DNS Anycast. Jedinou podmínkou je, že svou doménu zaparkujete na DNS IONOS. Stačí nastavit delegování domény na DNS servery v IONOS a provést příslušnou konfiguraci v Klientském panelu (tj. přesměrování domény na IP adresu externího serveru). Kliknutím sem získáte další informace o bezplatném DNS Anycast v IONOS.

Rozhodnutím o koupi nebo převodu domény na IONOS získáte nejen následné předplatné období její rezervace (tj. udržování názvu domény pro Vás), ale také plnou technickou podporu domény.

Levné internetové domény

Zaregistrujte si svou vlastní adresu na internetu ještě dnes. I když je Vaše vysněná doména obsazená, náš inteligentní vyhledávač Vám napoví další možnosti.


  • Byl tento článek užitečný?
  • TAK   Ne
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrace služby
Zákaznický panel
Domény
Hosting
Automatický instalátor CMS
Databáze
FTP
E-mail
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnost
Znalostní báze
WordPress
nebo