Jak zjistím, kdo doménu vlastní?


Podle platných zákonných ustanovení, včetně těch, která se týkají ochrany osobních údajů, jakož i na základě vnitřních předpisů registrů, mohou být země jejich fungování otevřené, tajné nebo jen částečně skryté. Vzhledem ke službě, jako je ochrana osobních údajů, mohou být také vyměněny za údaje subjektu poskytujícího takovou službu.

Takzvaná databáze WHOIS je základním zdrojem informací o nevlastněném účastníkovi domény. WHOIS je založen na veřejně dostupném protokolu TCP, který umožňuje prohledávat databáze DNS a ověřovat informace o vlastníkovi domény, např. IP adresu, servery DNS, data vypršení platnosti, aktivitu a kontaktní informace (pokud jsou k dispozici). Výše uvedené informace o doméně nejsou utajovanými informacemi. Jejich dostupnost je dána funkčností, kterou nabízejí a na jejímž základě vykonávají svou funkci na internetu.

OBSAH

Jak zjistím, kdo doménu vlastní?

Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat informace o doméně, je použít webové stránky, které vám umožní snadno prohledávat doménu DNS. Tyto mechanismy zpřístupňují rejstříky domén, tj. jejich poskytovatele.

Kontrola domény vám nejen umožňuje získat informace o vlastníkovi, ale často také pomáhá při kontaktování vlastníka služby a umožňuje zkontrolovat aktivitu / dostupnost domény v síti a její správné fungování.

Národní doména .CZ a globální doména, např. .COM

Nejoblíbenější službou, která umožňuje kontrolovat data na globálních doménách, je webová stránka www.who.is. Jednoduše navštivte stránku, zadejte název domény (bez předpony WWW) a zjistěte více o doméně, kterou hledáte. Stránka www.who.is umožňuje zkontrolovat všechny domény dostupné na internetu, domény .com.au, .com a evropskou doménu .eu. Má určitá omezení (čtěte dále).

Webová stránka www.who.is je populární a pohodlná, protože funguje rychle, její adresa je snadno zapamatovatelná a nevyžaduje další ověření ani ve formě reCAPTCHA. To vám umožní zkontrolovat vaši doménu velmi rychle.

Zde najdete informace:

 • STATUS: Je doména aktivní? Co se děje s doménou právě teď?
 • EXPIRES ON: Kdy vyprší platnost mé domény?
 • REGISTERED ON: kdy byla doména poprvé zaregistrována?
 • UPDATED ON: poslední velká editace na doméně?
 • NAME SERVERS: názvy serverů DNS, na které doména odkazuje (ve výchozím nastavení jsou zde hostovány pošta a webové stránky)?
 • REGISTRAR DATA: tj. rozsah informací o doméně a jejím vlastníkovi a registru, ve kterém byla vytvořena.

Navíc: Databáze www.who.is při požadavku na regionální doménu, např. moje-strana.praha.cz, vrátí pouze informaci, že doména je již obsazena. Pro evropskou doménu zobrazuje základní informace o samotné doméně, ale odkazuje na databázi pro další datové www.eurid.eu.

Po zadání dotazu do vyhledávače Google: „whois“ najdeme řadu podobných stránek. Některé z nich zobrazují výše uvedené informace nebo jiné, například pokud jde o samotný server, IP adresu a aktivitu na webových stránkách. Například jedna z webových stránek, která používá databázi WHOIS, může naznačovat, že na serveru, na kterém je doména hledána, je spuštěno 9 dalších webových stránek.

Evropská doména .EU

Webová stránka www.eurid.eu je zodpovědná za poskytování informací z databáze DNS pro evropské domény. Tady je nejlepší začít hledat informace o vlastníkovi domény nebo její základní konfiguraci a aktivitě.

Stránka www.eurid.eu poskytuje základní informace o vlastníkovi domény a velmi omezené množství informací o samotné doméně. Omezené, ale postačující k určení, komu doména patří. Databáze WHOIS poskytuje e-mailovou adresu zadanou pro kontakt. Bez ohledu na to, zda je doména registrována u fyzické osoby nebo firmy.

 • NAME SERVERS: Jaké DNS servery jdou do domén, tj. kde jsou technicky podporovány?
 • STATUS: co se děje s doménou? Je doména aktivní?
 • REGISTERED: kdy byla doména zaregistrována? Tyto informace jsou důležité, pokud si pamatujeme, že každá doména je aktivní po dobu 12 měsíců nebo násobku jednoho roku.
 • REGISTRANT AND CONTACT: kde je doména registrována a kdo ji vlastní? Další informace se zobrazí, když je doména zaregistrována pro společnost.

Jak zjistím, zda je doména k dispozici pro registraci?

Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat, zda se můžete zaregistrovat nebo se stát vlastníkem domény, je přejít na stránku www.ionos.cz a použít náš vyhledávač. Nalezení domén k registraci vám umožní vybrat si ze stovek rozšíření domén, která jsou k dispozici pro registraci. Pokud vybraná doména není k dispozici pro registraci, vyhledávač navrhne související domény nebo domény s dalšími rozšířeními.

Některé domény jsou viditelné jako nedostupné pro registraci, ale také nejsou aktivní na Internetu. T Tyto domény mohou být umístěny do karantény v závislosti na registru, který je spravuje. Z tohoto důvodu, i když je doména nedostupná, stojí za to zkontrolovat v databázi WHOIS, co se s ní skutečně děje.

Levné internetové domény

Zaregistrujte si svou vlastní adresu na internetu ještě dnes. I když je Vaše vysněná doména obsazená, náš inteligentní vyhledávač Vám napoví další možnosti.


 • Byl tento článek užitečný?
 • TAK   Ne
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrace služby
Zákaznický panel
Domény
Hosting
Automatický instalátor CMS
Databáze
FTP
E-mail
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnost
Znalostní báze
WordPress
nebo